Dlaczego Biblia jest wyjątkowa?

2 Tymoteusza 3:16  Wszelkie Pismo od Boga natchnione (jest) i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości – (wszystkie wersety pochodzą z Biblii Tysiąclecia)

Powyższy werset stwierdza, że Pismo Święte jest słowem od Boga. Całe Pismo – Stary i Nowy Testament. Ja w to wierzę. Nawet ludzie niewierzący w Boga uważają Biblię za ważne dzieło. Ale dlaczego Biblia jest wyjątkową księgą? Wskazuje na to kilka zadziwiających faktów.

 1. Biblia jest jedynym dziełem literackim sprzed kilku tysięcy lat ciągle powszechnie  czytanym. Pierwsze księgi powstały około 1400 lat przed narodzeniem Chrystusa, ostatnia księga (Objawienie) około 100 lat po Chrystusie. Gdy się chwilę nad tym zastanowić, to rzeczywiście niesamowite – żywo interesujemy się tekstami napisanymi ponad 3 000 lat temu! Nie ma innej książki napisanej przed tysiącami lat i czytanej tak chętnie i powszechnie na całym świecie.

 2. Sposób w jaki Biblia została spisana jest zadziwiający i tajemniczy. Słowo Biblia Βιβλίο pochodzi z greki i oznacza księgi w liczbie mnogiej. Biblia to jednocześnie wiele ksiąg i jedna księga. Wiele, gdyż jest zbiorem 66 ksiąg, z których każda jest całością samą w sobie. Jedna, gdyż wszystkie księgi tworzą logicznie powiązaną całość.

Powstawały wiek po wieku w ciągu 1500 lat, pisane ręką ludzi, którzy nie kontaktowali się ze sobą w czasie redagowania. Księga po księdze, pozornie nie powiązane ze sobą, pisane przez około 40 autorów, wśród których byli książęta, królowie, pasterze, rybacy. Musimy uświadomić sobie, że każda księga zarówno Starego jak Nowego Testamentu była początkowo spisana w postaci osobnego zwoju papirusa. Dopiero w pierwszej połowie IV wieku po Chrystusie wydano wszystkie księgi Biblii w postaci jednej księgi, jaką znamy dzisiaj. Tym bardziej zadziwiające jest przetrwanie kopii poszczególnych zwojów, żaden z nich nie zaginął w przeciągu tysiącleci. Poszczególni autorzy kierowani Duchem Bożym przekazywali cząstki informacji składające się na wielką całość – poselstwo od Boga o Zbawicielu, Dobrą Nowinę o tym, że „ludzie mogą wrócić na wieki do przyjaźni ze swoim Stworzycielem.” (Carl Wieland „Kamienie i kości” str. 9).

2 list św. Piotra 1:21  Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili (od Boga) święci ludzie.

3. Biblia jest najlepiej sprzedającą się książką na całym świecie. Sama popularność nie świadczy o tym, że jej treść jest prawdziwa, ale przyznacie, że warto przeczytać najbardziej rozpowszechnioną książkę na świecie, choćby z ciekawości.

 4. Biblię przetłumaczono na ogromną liczbę języków i dialektów. Do roku 1973 przetłumaczono ją na 1473 języki i narzecza. Nie znam innej księgi dostępnej w tylu, nawet bardzo rzadkich językach. A ciągle tłumaczy się ją na nowe.

 5. Biblia jako jedyna księga religijna pokazuje działanie Boga w historii ludzi. Wydarzenia w Biblii są dokładnie określone co do czasu i miejsca.

Księga Rodzaju 7,11  W roku sześćsetnym życia Noego, w drugim miesiącu roku, siedemnastego dnia miesiąca, w tym właśnie dniu trysnęły z hukiem wszystkie źródła Wielkiej Otchłani i otworzyły się upusty nieba;

1 Księga Królewska 6:1  W roku czterysta osiemdziesiątym po wyjściu Izraelitów z ziemi egipskiej, w miesiącu Ziw, to jest drugim, czwartego roku panowania nad Izraelem Salomona rozpoczął on budowę domu dla Pana.

 Odkrycia archeologiczne potwierdziły istnienie zapomnianych przez wieki miast takich jak Ur czy Niniwa, których nazwy i dzieje zostały utrwalone w Biblii.

 Księga Rodzaju 11:31  Terach, wziąwszy z sobą swego syna Abrama, Lota – syna Harana, czyli swego wnuka, i Saraj, swą synową, żonę Abrama, wyruszył z nimi z Ur chaldejskiego, aby się udać do kraju Kanaan.

 Księgi innych religii są dziełem jednego człowieka. Treść Koranu przekazał Mahomet na początku VII w. po Chrystusie. Budda (VI/V w. przed Ch.), Konfucjusz (VI/V w. przed Ch.) byli twórcami koncepcji filozoficznych mówiących ludziom jak żyć, aby zapewnić sobie szczęście. Żaden z nich nie twierdził, że jest Bogiem. Znamy miejsca ich pochówku. Tylko grób Jezusa Chrystusa jest pusty.

 Przez 1500 lat Bóg ułożył kompletną Biblię z kawałków układanki, dlatego treść jednej księgi wyjaśnia znaczenie wersetów z innej księgi. Trzeba poznać je wszystkie, bo gdy widzisz tylko kilka fragmentów układanki, nie wiesz co jest na obrazku. Gdy usłyszysz werset i chcesz się upewnić co znaczy, to przeczytaj co najmniej cały rozdział, w której on się znajduje,

 Biblia jest czytana przez ludzi ze wszystkich warstw społecznych i w różnym wieku.      A czy Ty czytasz Biblię?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: