Uwaga: Te artykuły mają na celu pomóc czytelnikom w lepszym zrozumieniu ksiąg Starego Testamentu. Ich przeznaczeniem jest przegląd i podsumowanie zawartości, oraz zorientowanie czytelnika tak, aby zrozumiał dlaczego to co czyta zostało napisane i jak zostało napisane.
W celu najlepszego wykorzystania tych artykułów, wybieramy księgę do przeczytania i najpierw zapoznajemy się z odpowiednim artykułem, wyszukując wskazanych wersetów. Warto jest odnotować chronologię oraz umiejscowienie danej księgi względem pozostałych. (Są dostępne omówienia różnych fragmentów Starego Testamentu, pomocne w tym przypadku.)
Zapoznaj się ze słowami kluczowymi i wybranymi wersetami księgi i postaraj się mieć je w pamięci podczas czytania. Zwróć uwagę na pytania dotyczące interpretacji oraz zagadnienia, które podejmuje księga. I wreszcie – dobrze jest mieć na myśli nić przewodnią, która jest obecna w każdej księdze Starego Testamentu, czyli historię Jezusa. Nie jest to zwykle główny wątek ksiąg, ale warto mieć go na uwadze, ponieważ spaja całą Biblię i przypomina nam, po co została ona napisana.
Księga Estery
- Autorstwo: ?
- Tytuł: „Księga Estery”
- Data: 485–454 p. Ch. ?
- Słowa kluczowe: (Boża) Opatrzność
- Wersety kluczowe: 4, 14
Kwestie interpretacyjne
- Argumenty przeciw zmieszczeniu w Kanonu Pism
- Nie występuje nazwa Boga ani modlitwa
- Promuje święto nie nakazane przez Mojżesza
- Mściwość
- Argumenty za zmieszczeniu w Kanonu Pism
- Przyjęta przez Żydów długo przed Chrystusem
- Przyjęta przez Chrześcijan przed r. 397
- Przesłanie
- Przesłanie: (Boża) Opatrzność
- Rz 8, 28
- „A wiemy, że kochającym Boga, to jest tym, którzy są powołani zgodnie z Jego planem, wszystko służy ku dobremu.” (przekład EIB)
- Przesłanie: (Boża) Opatrzność…
- Est 4, 14: „Bo jeśli ty w takim czasie będziesz milczeć, ratunek i ocalenie dla Żydów przyjdą skądinąd, lecz ty i dom twego ojca zginiecie. Kto zaś wie, czy godności królewskiej nie osiągnęłaś właśnie na taki czas, jak obecny?”
- Opatrzność Boża
- Bóg działa za kulisami • V Mj 31, 17–18
- Bóg decyduje o rezultacie postanowień i działań człowieka • Efez 1, 11
- Pur
- znaczy „los” • 3, 7; 9, 24
- rzucony jak kostki
- Pozostałe tematy
- Odpowiedzialność człowieka
- Absurdalność zła
- źródło święta żydowskiego „Purim”
Chrystus w ST
- Najlepiej rozumieć pod kątem Listu do Rzymian 8, 28–30
- Mesjasz pochodzi z Izraela
- Zagrożenie istnienia Izraela