Uwaga: Te artykuły mają na celu pomóc czytelnikom w lepszym zrozumieniu ksiąg Starego Testamentu. Ich przeznaczeniem jest przekazanie przeglądu lub podsumowanie zawartości, oraz zorientowanie czytelnika tak, aby zrozumiał dlaczego to co czyta zostało napisane i jak zostało napisane.
W celu najlepszego wykorzystania tych artykułów, wybieramy księgę do przeczytania i najpierw zapoznajemy się z odpowiednim artykułem, wyszukując wskazanych wersetów. Warto jest odnotować chronologię oraz umiejscowienie danej księgi względem pozostałych. (Są dostępne omówienia różnych fragmentów Starego Testamentu, pomocne w tym przypadku.)
Zapoznaj się ze słowami kluczowymi i wybranymi wersetami księgi i postaraj się mieć je w pamięci podczas czytania. Zwróć uwagę na pytania dotyczące interpretacji oraz zagadnienia, które podejmuje księga. I wreszcie – dobrze jest mieć na myśli nić przewodnią, która jest obecna w każdej księdze Starego Testamentu, czyli historię Jezusa. Nie jest to zwykle najważniejszy wątek ksiąg, ale warto mieć go na uwadze, ponieważ spaja całą Biblię i przypomina nam, po co została ona napisana.
2 Księgi Królewskie
- Autorstwo: nie znane
- Tytuł: „1 i 2 Księga Królewska”
- „3 i 4 Królów (Królestw)” (zob. wpis „Księgi Samuela”)
- Data: między 930–561 p. Ch.
- Słowa kluczowe: Królestwo; Królowie; Prorocy; 2Kr 12, 3 i 13, 2
- Wersety kluczowe: 1Kr 9, 3–7; 11, 11
Główne tematy (5Mj 27–28)
- Jest jeden, prawdziwy Bóg
- Bóg kieruje historią
- Bóg wymaga wyłącznego uwielbienia
- oraz miejce i sposób uwielbienia
- Są konsekwencje niewłaściwego uwielbienia
- Bóg jest sprawiedliwym i miłosiernym prawodawcą
- Bóg także dał obietnicy
- Abrahamowi
- Dawidowi
Chrystus w ST
- 1Kr 9, 3–7
- Salomon jest obrazem Mesjasza
- Królestwo jest obrazem Mesjasza