Nowe Studium: Ewangelia Jana

Dlaczego czytać Biblię?

Ktoś, kiedyś powiedział, że czym bardziej rzeczy się zmieniają, tym bardziej pozostają takie same. Stwierdzenie to sprawdza się do natury człowieka. Pomimo całego rozwoju technologicznego ludzkość nadal uwikłana jest w te same moralne i etyczne problemy, które niepokoiły ją przed tysiącami lat. Człowiek w dalszym ciągu zmaga się i walczy z tymi samymi problemami, jakie były w czasach bardzo odległych. Pomimo, że ludzkość posiadła ogromną wiedzę, a człowiek poznał wiele z otaczającego go świata, to w dalszym ciągu pojmowanie i opisywanie Boga, i pytania dotyczące własnego istnienia oraz wieczności pozostają przeszkodą nie do przebycia. Większość z nas zgadza się z istnieniem grzechu i interpretuje go w jakiś sposób. Niestety dokładne określenie natury grzechu jak i wybranie któregoś z proponowanych rozwiązań postępowania z nim wprowadza wiele sprzeczności i zamieszania. My, Baptyści, mocno wierzymy, że odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące egzystencji ludzkiej daje Biblia i jedynie Biblia. Wierzymy, że Bóg dał nam Biblię głównie dlatego abyśmy mogli znaleźć rozwiązanie naszych problemów, zrozumieć sens swoich życiowych zmagań, zrozumieć istotę grzechu i dojść do Boga i życia wiecznego. Wierzymy również, że Biblię napisano w taki sposób, że czytając ją człowiek sam może znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania.

Ewangelista Jan w rozdziale 5, wersecie 39 mówi: „Badacie Pisma, bo sądzicie, że macie w nich żywot wieczny; a one składają świadectwo o mnie.” Słowa te świadczą, że Bóg nie zostawił nas samych sobie w poszukiwaniu Jego osoby. „Sięga” po nas wyciągając do nas Biblię. Powyższy werset, jak również wiele innych, mówi jasno, że aby znaleźć drogę do Boga potrzebna jest jedynie Biblia. Bóg chce, wręcz domaga się od nas byśmy przyjęli prawdę Jego Słowa, Pisma Świętego i uwierzyli w to co nam ono mówi. Studiowanie Ewangelii Jana przybliży nam wiele treści Biblijnych.

Dlaczego czytać Ewangelię Jana?

Jan pisał swoją ewangelię mając na uwadze jeden cel, który wyjawił w roz. 20, wer. 30-31:

I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze; 31  Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.

Z powyższego cytatu wynika, że pragnieniem Jana jest byśmy zrozumieli i przyjęli, że życie wieczne otrzymujemy od Jezusa, jedynie za Jego pośrednictwem, wierząc w Niego. To On jest naszym Zbawicielem.

W cytowanych wersetach Jan stawia dwa zasadnicze pytania:

➢ Kim jest Jezus?
➢ Jak otrzymać życie wieczne?

Na te fundamentalne pytania udzielając odpowiedzi przybliża równocześnie dwa nierozłącznie związane zagadnienia:

➢ Co znaczy wierzyć?
➢ Co znaczy mieć życie wieczne?

Jan odpowiada na te pytania słowami i czynami Jezusa. Wykonał to, w specyficzny sposób. Zamiast przedstawienia ogólnego opisu życia Jezusa, jak zrobili inni Ewangelicy, wybrał szczególne wydarzenia z życia Jezusa, które podkreślają cel jego Ewangelii. Wydarzenia, które wybrał są następujące:

Siedem znaków (cudów)

➢ Zamiana wody w wino
➢ Uzdrowienie syna dworzanina
➢ Uzdrowienie przy sadzawce Betezda
➢ Nakarmienie pięciu tysięcy
➢ Chodzenie po wodzie
➢ Uzdrowienie ślepego od urodzenia
➢ Wskrzeszenie Łazarza

Siedem wypowiedzi Jezusa, „Ja jestem…”

➢ „Jam jest chlebem żywota”
➢ „Jam jest Światłością świata”
➢ „Jam jest Drzwiami owiec”
➢ ”Jam jest Dobrym Pasterzem”
➢ „Jam jest Zmartwychwstaniem i Żywotem”
➢ ”Jam jest Drogą, Prawdą i Żywotem”
➢ „Jam jest Prawdziwym Krzewem Winnym”

W tym studium, skoncentrujemy się na siedmiu wypowiedziach Jezusa i dyskusjach, które wywoływały. Tak spróbujemy odpowiedzieć na powyżej podane pytania, oraz rozwinąć te zagadnienia.

Aby mieć lepszy obraz całej Ewangelii, zachęca się do przeczytania je kilkakrotnie. Podczas czytania, polecam wyszukać wszystkie wypowiedzi „Jam Jest„ i podkreślić albo wypisać ręcznie wszystkie wersety zawierające tę wypowiedź.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: